- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 3-Bolt Flange
- 5/8 in Shaft Diameter
- 4 11/32 in Housing Length
- 1 5/16 in Overall Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Hole Size | 25/64 in |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Housing Length | 4 11/32 in |
| Center Of Bearing From End | 0.59375 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Static Load Rating [Max] | 1500 lbf |
| Bolt Size | 5/16 |
| Housing Width | 4 11/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | FH204D1 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1 5/16 in |
| Housing Height | 2 7/16 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 0.5 in |
| Bolt Hole Spacing | 1 17/64 in, 1.266 in |
| Length Through Bore | 1.221 in |
| Dynamic Load Rating | 2880 lbf |
| Bolt Circle Dia. | 1 17/64 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Series | Ucfh |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | UC202-010D1 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Flange Type | 3-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Weight | 1.323 LB |
| EAN or UPC | 4547359214352 |

