- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 3-Bolt Flange
- 1 3/16 in Shaft Diameter
- 5 1/8 in Housing Length
- 1 37/64 in Overall Width
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Series | Ucfh |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Center Of Bearing From End | 0.703125 |
| Flange Thickness | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bolt Hole Size | 25/64 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 4400 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 2540 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bearing Insert | UC206-103D1 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.626 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 1 37/64 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 37/64 in |
| Flange Type | 3-Bolt Flange |
| Housing No. | FH206D1 |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Limiting Speed | 4900 rpm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 1/16 in |
| Weight | 2.2 LB |
| EAN or UPC | 4547359214482 |

