- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 40 mm Shaft Diameter
- 175 mm Housing Length
- 51.2 mm Overall Width
| Housing Length | 175 mm |
| Shaft Dia. | 40 mm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 144 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Limiting Speed | 3700 rpm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 49.2 mm |
| Bolt Hole Spacing | 144 mm |
| End Type | Open End |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 19 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | UC208 |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | UCFL |
| Flange Thickness | 15 mm |
| Housing No. | FL208 |
| Dynamic Load Rating | 6550 lbf |
| Overall Width | 51.2 mm |
| Center Of Bearing From End | 21 |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bolt Hole Size | 16 mm |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| Housing Height | 100 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 3.386 LB |
| EAN or UPC | 4547359215502 |

