- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 1 in Shaft Diameter
- 5 29/32 in Housing Length
- 1 17/32 in Overall Width
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing No. | FL305D1 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Housing Height | 3 5/32 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | UCFL |
| Bearing Insert | UC305-100D1 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 2450 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 4 7/16 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.591 in |
| Housing Length | 5 29/32 in |
| Length Through Bore | 1.496 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 4750 lbf |
| Limiting Speed | 5400 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4 7/16 in |
| Overall Width | 1 17/32 in |
| Center Of Bearing From End | 0.625 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359216059 |

