- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 1 15/16 in Shaft Diameter
- 9 7/16 in Housing Length
- 2 41/64 in Overall Width
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Housing Length | 9 7/16 in |
| Bearing Insert | UC310-115D1 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 2.402 in |
| Series | UCFL |
| Housing No. | FL310D1 |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.866 in |
| Limiting Speed | 2800 rpm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 13900 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 7.359 in |
| Bolt Circle Dia. | 7.359 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 63/64 in |
| Housing Height | 5 1/2 in |
| Overall Width | 2 41/64 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 8650 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359216165 |

