- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 1 5/8 in Shaft Diameter
- 7 3/32 in Housing Length
- 2 9/64 in Overall Width
| Center Of Bearing From End | 0.9375 |
| Bolt Hole Spacing | 5.844 in |
| Flange Thickness | 0.71875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 33/64 in |
| Housing Length | 7 3/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 2 9/64 in |
| Tightening Torque [Max] | 69 in lb |
| Length Through Bore | 1.9375 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| Series | UCFLU |
| Housing No. | FLU209D1V50 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.748 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | A-UC208-110D1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 6550 lbf |
| Shaft Dia. | 1.625 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Plating | Black Oxide |
| Weight | 4.846 LB |
| EAN or UPC | 4547359214772 |

