- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 in Shaft Diameter
- 7 9/32 in Housing Length
- 2 51/64 in Overall Width
| Housing Length | 7 9/32 in |
| Series | UCFS |
| Limiting Speed | 2600 rpm |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Nose Width | 0.516 |
| Bearing Insert | UC311-200D1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Nose Diameter | 5.906 in |
| Overall Width | 2 51/64 in |
| Center Of Bearing From End | 0.671875 |
| Housing No. | FS311D1 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Dynamic Load Rating | 16100 lbf |
| Length Through Bore | 2.598 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 10100 lbf |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.984 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Size | 35/64 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 0.78125 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 33/64 in |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359794908 |

