- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 3 in Shaft Diameter
- 9 9/32 in Housing Length
- 3 1/2 in Overall Width
| Dynamic Load Rating | 25400 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Center Of Bearing From End | 0.828125 |
| Housing No. | FS315D1 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 3.228 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 31/32 in |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 17300 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Nose Diameter | 7.874 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.26 in |
| Bolt Hole Size | 63/64 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Limiting Speed | 1900 rpm |
| Nose Width | 0.703 |
| Housing Length | 9 9/32 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Bearing Insert | UC315-300D1 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | UCFS |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 27.8 LB |
| EAN or UPC | 4547359216776 |

