- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 15/16 in Shaft Diameter
- 3 25/32 in Housing Length
- 1 17/32 in Overall Width
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 1760 lbf |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 29/64 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 3 25/32 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 9/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | FU205D1V50 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Insert | A-UC205-015D1 |
| Series | UCFU |
| Overall Width | 1 17/32 in |
| Plating | Black Oxide |
| Center Of Bearing From End | 0.75 |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Tightening Torque [Max] | 34 in lb |
| Length Through Bore | 1.343 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Limiting Speed | 5900 rpm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359217292 |

