- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 3 in Shaft Diameter
- 7 7/8 in Housing Length
- 3 23/64 in Overall Width
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing No. | FU215D1V50 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.311 in |
| Housing Length | 7 7/8 in |
| Center Of Bearing From End | 1.61 |
| Length Through Bore | 3.0625 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 6 in |
| Series | UCFU |
| Housing Material | Cast Iron |
| Limiting Speed | 2100 rpm |
| Shaft Dia. | 3 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 3 23/64 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Plating | Black Oxide |
| Flange Thickness | 0.875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Static Load Rating [Max] | 11100 lbf |
| Bolt Hole Size | 25/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | A-UC215-300D1 |
| Dynamic Load Rating | 14800 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Tightening Torque [Max] | 173 in lb |
| Weight | 15.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359217384 |

