- Ball Bearing
- Pillow Block
- 20 mm Shaft Diameter
- 95 mm Bolt Hole Spacing
| Type | High Profile |
| RPM [Max] | 6700 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Hole Spacing | 95 mm |
| Series | Uchp, UCHP Series |
| Bearing Insert | UC204D1 |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 13 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Groove Length | 19 |
| Housing Width | 40 mm |
| Bearing Width | 31 mm |
| Housing Height | 101 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Base Width | 40 mm |
| Shaft Height | 70 mm |
| Housing No. | HP204D1 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 2880 lbf |
| Housing Length | 127 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1500 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 20 mm |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 12.7 |
| Weight | 1.96 LB |
| EAN or UPC | 4547359001440 |

