- Ball Bearing
- Pillow Block
- 35 mm Shaft Diameter
- 127 mm Bolt Hole Spacing
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Width | 60 mm |
| Bolt Hole Spacing | 127 mm |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Type | High Profile |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Length | 166 mm |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Base Height | 18 mm |
| Series | Uchp, UCHP Series |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Static Load Rating [Max] | 3450 lbf |
| Base Width | 60 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | HP207D1 |
| Bolt Holes | 2 |
| Dynamic Load Rating | 5800 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Height | 140 mm |
| Groove Length | 21 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Height | 95 mm |
| RPM [Max] | 4200 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | UC207D1 |
| Bearing Width | 42.9 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 17.5 |
| Weight | 5.294 LB |
| EAN or UPC | 4547359001471 |

