- Ball Bearing
- Pillow Block
- 50 mm Shaft Diameter
- 159 mm Bolt Hole Spacing
| Groove Length | 22 |
| RPM [Max] | 3100 rpm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 22 mm |
| Housing Length | 206 mm |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Bearing Insert | UC210 |
| Shaft Dia. | 50 mm |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 165 mm |
| Type | High Profile |
| Inch/Metric | Metric |
| Bolt Hole Spacing | 159 mm |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 70 mm |
| Base Width | 70 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 19 |
| Series | Uchp, UCHP Series |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Width | 51.6 mm |
| Shaft Height | 110 mm |
| Housing No. | HP210 |
| Static Load Rating [Max] | 5200 lbf |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Dynamic Load Rating | 7850 lbf |
| Weight | 8.66 LB |
| EAN or UPC | 4547359220469 |

