- Ball Bearing
- Pillow Block
- 3 1/2 in Shaft Diameter
- 10 5/16 in Bolt Hole Spacing
| Housing Length | 12 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 5/16 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 16100 lbf |
| Dynamic Load Rating | 21600 lbf |
| Housing Width | 3.951 in |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Shaft Height | 4 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Series | UCP/UCPX |
| RPM [Max] | 1700 rpm |
| Housing No. | P218D1 |
| Base Height | 1 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Width | 3.78 in |
| Bearing Insert | UC218-308D1 |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Width | 3 15/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Groove Length | 1 |
| Housing Height | 7 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 3.5 in |
| Weight | 29.476 LB |
| EAN or UPC | 4547359226010 |

