- Ball Bearing
- Pillow Block
- 1 1/2 in Shaft Diameter
- 6 11/16 in Bolt Hole Spacing
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| RPM [Max] | 3500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 5400 lbf |
| Housing Length | 8 21/32 in |
| Bearing Insert | UC308-108D1 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 6 11/16 in |
| Series | UCP/UCPX |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Shaft Height | 2.359375 in |
| Dynamic Load Rating | 9100 lbf |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 0.748 |
| Bearing Width | 2.047 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Housing Height | 4 9/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Groove Length | 1 |
| Base Height | 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Width | 2.487 in |
| Housing No. | P308D1 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 6.746 LB |
| EAN or UPC | 4547359226171 |

