- Ball Bearing
- Pillow Block
- 2 in Shaft Diameter
- 9 9/32 in Bolt Hole Spacing
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 16100 lbf |
| Base Height | 1 3/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 10100 lbf |
| Base Width | 3 5/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 9/32 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Width | 3.192 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Shaft Height | 3.15625 in |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 0.984 |
| Groove Length | 1 |
| Housing Length | 12 7/32 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | UCP/UCPX |
| Housing Construction | 1 Piece |
| RPM [Max] | 2600 rpm |
| Housing No. | P311D1 |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Height | 6 1/16 in |
| Bearing Width | 2.598 in |
| Bearing Insert | UC311-200D1 |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Weight | 16.909 LB |
| EAN or UPC | 4547359226331 |

