- Ball Bearing
- Pillow Block
- 55 mm Shaft Diameter
- 236 mm Bolt Hole Spacing
| Housing Length | 310 mm |
| Bearing Width | 66 mm |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Insert | UC311D1 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| RPM [Max] | 2600 rpm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 10100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Width | 81 mm |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 25 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Groove Length | 38 |
| Shaft Height | 80 mm |
| Base Width | 80 mm |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 154 mm |
| Bolt Hole Spacing | 236 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | UCP/UCPX |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 16100 lbf |
| Shaft Dia. | 55 mm |
| Housing No. | P311D1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Base Height | 30 mm |
| Weight | 16.622 LB |
| EAN or UPC | 4547359001754 |

