- Ball Bearing
- Pillow Block
- 2 1/2 in Shaft Diameter
- 10 1/4 in Bolt Hole Spacing
| Shaft Dia. | 2.5 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Series | UCP/UCPX |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Width | 3 17/32 in |
| Base Height | 1 5/16 in |
| Bearing Insert | UC313-208D1 |
| Housing Length | 13 3/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 1.181 |
| RPM [Max] | 2200 rpm |
| Shaft Height | 3.546875 in |
| Static Load Rating [Max] | 13500 lbf |
| Housing No. | P313D1 |
| Groove Length | 1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Width | 2.953 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Height | 6 15/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 20800 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 3 17/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 10 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 23.149 LB |
| EAN or UPC | 4547359226461 |

