- Ball Bearing
- Pillow Block
- 95 mm Shaft Diameter
- 360 mm Bolt Hole Spacing
| Housing Height | 250 mm |
| Groove Length | 50 |
| Shaft Height | 125 mm |
| RPM [Max] | 1500 rpm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 41 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 45 mm |
| Housing No. | P319D1 |
| Bolt Hole Spacing | 360 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 470 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | UC319D1 |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Series | UCP/UCPX |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 26800 lbf |
| Housing Width | 122 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Width | 103 mm |
| Base Width | 120 mm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| Shaft Dia. | 95 mm |
| Weight | 58.885 LB |
| EAN or UPC | 4547359226843 |

