NTN Bearing Corp.
UCPX07-107D1
UCP/UCPX Series Medium-Duty Ball Bearing Pillow Block
Item #100736758
- Ball Bearing
- Pillow Block
- 1 7/16 in Shaft Diameter
- 5 21/32 in Bolt Hole Spacing
| Housing Width | 2.314 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Height | 13/16 in |
| Groove Length | 0.8125 |
| Base Width | 2 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 0.748 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| End Type | Open End |
| Bearing Width | 1 15/16 in |
| Housing No. | PX07D1 |
| Housing Length | 8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 5 21/32 in |
| Bearing Insert | UCX07-107D1 |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Dynamic Load Rating | 6550 lbf |
| Series | UCP/UCPX |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Shaft Height | 2.125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 5.626 LB |
| EAN or UPC | 4547359502800 |
