NTN Bearing Corp.
UCPX16-303D1
UCP/UCPX Series Medium-Duty Ball Bearing Pillow Block
Item #101111473
- Ball Bearing
- Pillow Block
- 3 3/16 in Shaft Diameter
- 11 5/32 in Bolt Hole Spacing
| Static Load Rating [Max] | 14400 lbf |
| Bearing Width | 3.374 in |
| Bolt Hole Spacing | 11 5/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Base Width | 4 1/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Height | 4 in |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 1.343 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing No. | PX16D1 |
| Housing Height | 7 5/8 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Length | 15 in |
| Groove Length | 1 |
| Bearing Insert | UCX16-303D1 |
| End Type | Open End |
| Series | UCP/UCPX |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 18800 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 4.047 in |
| Shaft Dia. | 3.1875 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Base Height | 1 9/16 in |
| Weight | 34.215 LB |
| EAN or UPC | 4547359224047 |
