- Ball Bearing
- Pillow Block
- 85 mm Shaft Diameter
- 283 mm Bolt Hole Spacing
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | PX17D1 |
| Series | UCP/UCPX |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 283 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Material | Cast Iron |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Width | 96 mm |
| Shaft Height | 101.6 mm |
| Housing Length | 381 mm |
| Base Width | 102 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Insert | UCX17D1 |
| Static Load Rating [Max] | 16100 lbf |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 39.7 |
| Groove Length | 30 |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 107.3 mm |
| Housing Height | 200 mm |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Dynamic Load Rating | 21600 lbf |
| Shaft Dia. | 85 mm |
| Base Height | 40 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 32.673 LB |
| EAN or UPC | 4547359224078 |

