- Ball Bearing
- Pillow Block
- 1 in Shaft Diameter
- 2 7/32 in Bolt Hole Spacing
| Housing Width | 1.53 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 0.5625 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| RPM [Max] | 5900 rpm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | Ucup, UCUP Series |
| Base Height | 15/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 1760 lbf |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Base Width | 1 1/2 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing No. | UP205D1 |
| Housing Length | 3 5/16 in |
| Housing Material | Steel |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Height | 1.4375 in |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bearing Insert | UC205-100D1 |
| Type | Narrow |
| Bearing Width | 1.343 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 7/32 in |
| Housing Height | 2 27/32 in |
| Weight | 1.69 LB |
| EAN or UPC | 4547359230147 |

