- Ball Bearing
- Pillow Block
- 40 mm Shaft Diameter
- 84 mm Bolt Hole Spacing
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 19 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 6550 lbf |
| Housing Length | 116 mm |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Steel |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Type | Narrow |
| Base Height | 13 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 84 mm |
| Housing Height | 100 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing No. | UP208D1 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | Ucup, UCUP Series |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Shaft Dia. | 40 mm |
| Shaft Height | 49.2 mm |
| Bearing Insert | UC208D1 |
| RPM [Max] | 3700 rpm |
| Base Width | 54 mm |
| Bearing Width | 49.2 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Width | 57.2 mm |
| Weight | 4.279 LB |
| EAN or UPC | 4547359002027 |

