- Ball Bearing
- Pillow Block
- 45 mm Shaft Diameter
- 90 mm Bolt Hole Spacing
| Housing Construction | 1 Piece |
| Type | Narrow |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 7300 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Width | 49.2 mm |
| Housing Length | 120 mm |
| Housing Material | Steel |
| Housing Width | 62.6 mm |
| Bearing Insert | UC209 |
| Base Width | 54 mm |
| End Type | Open End |
| Series | Ucup, UCUP Series |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| RPM [Max] | 3500 rpm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Shaft Height | 54.2 mm |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Shaft Dia. | 45 mm |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 19 |
| Housing No. | UP209 |
| Static Load Rating [Max] | 4600 lbf |
| Base Height | 13 mm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Height | 108 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Spacing | 90 mm |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Weight | 4.859 LB |
| EAN or UPC | 4547359230291 |

