- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 3/16 in Shaft Diameter
- 4.3 in Housing Length
- 1 29/32 in Overall Width
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 3.3 in |
| Limiting Speed | 4900 rpm |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.721 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 4400 lbf |
| Length Through Bore | 1.906 in |
| Bearing Insert | UEL206-103D1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 2540 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | UELF |
| Bolt Hole Size | 15/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing No. | F206D1 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Length | 4.3 in |
| Center Of Bearing From End | 0.703125 |
| Overall Width | 1 29/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 2.48 LB |
| EAN or UPC | 4547359235005 |

