- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 15/16 in Shaft Diameter
- 5.6 in Housing Length
- 2 15/32 in Overall Width
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Eccentric locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 2.469 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.969 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in, 4.4 in |
| Flange Style | 4-Bolt Square |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Center Of Bearing From End | 0.859375 |
| Housing No. | F210D1 |
| Bearing Insert | UEL210-115D1 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 2 15/32 in |
| Housing Width | 5 5/8 in |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 7850 lbf |
| Bolt Size | 1/2 |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Series | UELF |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Housing Length | 5.6 in |
| Limiting Speed | 3100 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 5200 lbf |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 4547359505450 |

