- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 in Shaft Diameter
- 6.4 in Housing Length
- Cast Iron Housing
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Eccentric locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Series | UELF |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | F211D1 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 0.71875 in |
| Static Load Rating [Max] | 6550 lbf |
| Housing Width | 6 3/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 6.4 in |
| Flange Style | 4-Bolt Square |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.095 in |
| Bearing Insert | UEL211-200D1 |
| Bolt Hole Spacing | 5.1 in, 5 1/8 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Center Of Bearing From End | 0.984375 |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Length Through Bore | 2.811 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Limiting Speed | 2900 rpm |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bolt Size | 5/8 |
| End Type | Open End |
| Weight | 8.48 LB |
| EAN or UPC | 4547359505467 |

