- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 3/4 in Shaft Diameter
- 6.3 in Housing Length
- 2 33/64 in Overall Width
| Length Through Bore | 2.311 in |
| Housing No. | F309D1 |
| Flange Thickness | 23/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | UEL309-112D1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 11900 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Length | 6.3 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.78 in |
| Overall Width | 2 33/64 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.9 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Center Of Bearing From End | 0.984375 |
| End Type | Open End |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Static Load Rating [Max] | 7200 lbf |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Limiting Speed | 3100 rpm |
| Series | UELF |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359790610 |

