- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 1/4 in Shaft Diameter
- 5 5/16 in Housing Length
- Cast Iron Housing
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Length Through Bore | 2.012 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Static Load Rating [Max] | 3450 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Thickness | 11/32 in |
| Series | UELFC |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Nose Width | 0.315 |
| Bearing Insert | UEL207-104D1 |
| Nose Diameter | 3.543 in |
| Housing No. | FC207D1 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 5 5/16 in |
| Center Of Bearing From End | 0.4375 |
| Dynamic Load Rating | 5800 lbf |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.328 in |
| Bolt Hole Size | 35/64 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.74 in |
| Limiting Speed | 4200 rpm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Length | 5 5/16 in |
| Weight | 4.21 LB |
| EAN or UPC | 4547359234046 |

