- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 40 mm Shaft Diameter
- 145 mm Housing Length
- 56.3 mm Overall Width
| Flange Thickness | 9 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 21.4 mm |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Nose Diameter | 100 mm |
| Center Of Bearing From End | 11 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing No. | FC208D1 |
| Bolt Hole Size | 14 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Nose Width | 10 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 40 mm |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 6550 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Material | Cast Iron |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 120 mm |
| Bearing Insert | UEL208D1 |
| Series | UELFC |
| Overall Width | 56.3 mm |
| Housing Height | 145 mm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Limiting Speed | 3700 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| Length Through Bore | 56.3 mm |
| Housing Length | 145 mm |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359737844 |

