- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 35 mm Shaft Diameter
- 161 mm Housing Length
- 51.3 mm Overall Width
| Bolt Hole Size | 16 mm |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Overall Width | 51.3 mm |
| Housing Height | 90 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 15 mm |
| Dynamic Load Rating | 5800 lbf |
| Housing No. | FL207D1 |
| Bolt Hole Spacing | 130 mm |
| Center Of Bearing From End | 19 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Static Load Rating [Max] | 3450 lbf |
| Bolt Circle Dia. | 130 mm |
| Limiting Speed | 4200 rpm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | UELFL |
| Length Through Bore | 51.1 mm |
| Housing Length | 161 mm |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 18.8 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | UEL207D1 |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359738025 |

