- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 40 mm Shaft Diameter
- 172 mm Housing Length
- 58.9 mm Overall Width
features
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Eccentric locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
caution
- Not recommended for applications where the direction of rotation is sometimes reversed
| Length Through Bore | 56.3 mm |
| Series | UELFL, UELFLU |
| Bolt Hole Size | 14 mm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bolt Size | 1/8 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | UEL208D1 |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Housing Length | 172 mm |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 5 5/32 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 21.4 mm |
| Center Of Bearing From End | 24 |
| Bolt Hole Spacing | 4 in, 143.5 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 17 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Shaft Dia. | 40 mm |
| Dynamic Load Rating | 6550 lbf |
| Limiting Speed | 3700 rpm |
| Housing No. | FLU208D1 |
| Bolt Circle Dia. | 143.5 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Overall Width | 58.9 mm |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| Housing Height | 105 mm |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359789775 |

