- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 2-Bolt Flange
- 2 in Shaft Diameter
- 7 15/32 in Housing Length
- 2 39/64 in Overall Width
features
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Eccentric locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
caution
- Not recommended for applications where the direction of rotation is sometimes reversed
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in, 6 3/16 in |
| Overall Width | 2 39/64 in |
| Bearing Insert | UEL210-200D1 |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 7850 lbf |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 5200 lbf |
| Bolt Size | 1/8 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing No. | FLU210D1 |
| Bolt Hole Size | 45/64 in |
| Length Through Bore | 2.469 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.969 in |
| Housing Length | 7 15/32 in |
| Limiting Speed | 3100 rpm |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 5 21/32 in |
| Housing Height | 4 9/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Flange Thickness | 0.78125 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Series | UELFL, UELFLU |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 5.575 LB |
| EAN or UPC | 4547359504606 |

