- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 11/16 in Shaft Diameter
- 5.4 in Housing Length
- 2 5/16 in Overall Width
| Static Load Rating [Max] | 4600 lbf |
| Limiting Speed | 3500 rpm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | UELF |
| Inch/Metric | Inch |
| Center Of Bearing From End | 0.9375 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 4.1 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 23/32 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Length | 5.4 in |
| Bearing Insert | UEL209-111D1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing No. | FU209D1 |
| Length Through Bore | 2.217 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.843 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Dynamic Load Rating | 7300 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 5.644 LB |
| EAN or UPC | 4547359505153 |

