- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 in Shaft Diameter
- 5.7 in Housing Length
- 2 39/64 in Overall Width
| Housing Length | 5.7 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.969 in |
| Length Through Bore | 2.469 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bolt Hole Spacing | 4.4 in |
| Series | UELF |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Overall Width | 2 39/64 in |
| Static Load Rating [Max] | 5200 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | UEL210-200D1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Limiting Speed | 3100 rpm |
| Flange Thickness | 0.78125 in |
| Dynamic Load Rating | 7850 lbf |
| Bolt Hole Size | 45/64 in |
| Housing No. | FU210D1 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 6.46 LB |
| EAN or UPC | 4547359505252 |

