- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 3/16 in Shaft Diameter
- 6.4 in Housing Length
- 2 15/16 in Overall Width
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Flange Thickness | 0.8125 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Center Of Bearing From End | 1 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Limiting Speed | 2900 rpm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bearing Insert | UEL211-203D1 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | UELF |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.095 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Static Load Rating [Max] | 6550 lbf |
| Housing No. | FU211D1 |
| Bolt Hole Spacing | 5.1 in |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Overall Width | 2 15/16 in |
| Housing Length | 6.4 in |
| Length Through Bore | 2.811 in |
| Bolt Hole Size | 45/64 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 9.473 LB |
| EAN or UPC | 4547359505290 |

