- Ball Bearing
- Pillow Block
- 2 11/16 in Shaft Diameter
- 8 in Bolt Hole Spacing
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 1 1/16 in |
| Groove Length | 1 |
| RPM [Max] | 2300 rpm |
| Shaft Height | 3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 1.345 |
| Housing Width | 2 27/32 in |
| Housing Height | 6 1/16 in |
| Plating | Black Oxide |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 13900 lbf |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing No. | PL214D1V50 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Series | Uelpl |
| Static Load Rating [Max] | 9900 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Width | 3.374 in |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Type | Low Base |
| Tightening Torque [Max] | 260 in lb |
| Base Width | 2 27/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | A-UEL214-211D1 |
| Housing Length | 10 15/32 in |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359235609 |

