- Ball Bearing
- Pillow Block
- 30 mm Shaft Diameter
- 66 mm Bolt Hole Spacing
| Thread Size | M14 x 2 |
| Shaft Height | 42.9 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | UELUP |
| Bearing Insert | UEL206D1 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Type | Narrow |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 66 mm |
| Dynamic Load Rating | 4400 lbf |
| Housing Length | 94 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Steel |
| Housing No. | UP206D1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Height | 84 mm |
| Base Height | 12 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 2540 lbf |
| Bearing Width | 48.4 mm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| RPM [Max] | 4900 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 18.3 |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 54.15 mm |
| Base Width | 48 mm |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359738520 |

