- Ball Bearing
- Pillow Block
- 35 mm Shaft Diameter
- 80 mm Bolt Hole Spacing
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Width | 51.1 mm |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Dynamic Load Rating | 5800 lbf |
| Series | UELUP |
| Static Load Rating [Max] | 3450 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 13 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Shaft Height | 47.6 mm |
| Housing Material | Steel |
| Housing No. | UP207D1 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Thread Size | M14 x 2 |
| RPM [Max] | 4200 rpm |
| Base Width | 48 mm |
| Bolt Hole Spacing | 80 mm |
| Housing Width | 56.3 mm |
| End Type | Open End |
| Type | Narrow |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 18.8 |
| Housing Height | 95 mm |
| Housing Length | 110 mm |
| Bearing Insert | UEL207D1 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359781274 |

