- Light-Duty 4-Bolt Flange
- 65 mm Shaft Size
- Adapter Mounted
- 6 17/64" Bolt Hole Spacing
- Non-Expansion
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Land riding seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Tapered adapter
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
| Inch/Metric | Metric |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.311 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 6 17/64 in |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | UKF |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Flange Style | 4-Bolt Square |
| Housing Height | 7 7/8 in |
| Housing No. | F215D1 |
| Bolt Size | 5/8 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 65 mm |
| Seal Type | Contact Seals w/Flingers |
| Length Through Bore | 3.063 in |
| Bearing Insert | UK215D1H2315X |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 7 7/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Housing Width | 7 7/8 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Weight | 12.897 LB |
| EAN or UPC | 4547359002348 |

