- Light-Duty 4-Bolt Piloted Flange
- 50 mm Shaft Size
- Adapter Mounted
- 5 29/32" Bolt Hole Spacing
- Non-Expansion
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Land riding seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Tapered adapter
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Insert | UK211H2311X |
| Bolt Circle Dia. | 5 29/32 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Bolt Size | 5/8 |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 1 7/32 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Length | 7 9/32 in |
| Flange Type | Piloted Flange |
| Flange Style | 4-Bolt Round |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 5 29/32 in |
| Series | UKFC |
| Shaft Dia. | 50 mm |
| Housing Height | 7 9/32 in |
| Housing Width | 7 9/32 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.874 in |
| Length Through Bore | 2.189 in |
| Housing No. | FC211D1 |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Seal Type | Contact Seals w/Flingers |
| Weight | 8.686 LB |
| EAN or UPC | 4547359238167 |

