- Light-Duty 2-Bolt Flange
- 45 mm Shaft Size
- Adapter Mounted
- 6 3/16" Bolt Hole Spacing
- Non-Expansion
features
- Land riding seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Tapered adapter
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
| Housing Width | 7 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 7 3/4 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.748 in |
| Housing Height | 4 17/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/16 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Bearing Insert | UK210D1H2310X |
| Series | UKFL |
| Seal Type | Contact Seals w/Flingers |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 45 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Housing No. | FL210D1 |
| Bolt Size | 5/8 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Length Through Bore | 2.0315 in |
| Weight | 4.34 LB |
| EAN or UPC | 4547359002201 |

