- 50 mm Opening
- 12 Points
- Black Industrial Finish
- 341 mm Length
- Metric Heavy-Duty Offset Striking
| Wrench Opening | 50 mm |
| Head Width | 72 mm |
| Finish | Black Industrial |
| Inch/Metric | Metric |
| Head Thickness | 32 mm |
| Wrench Type | Metric Heavy-Duty Offset Striking |
| No. of Points | 12 |
| Overall Length | 341 mm |
| Weight | 6.48 LB |

