- 2 Way Normally Open Direct Acting Valve
- Brass Body
- 1/4 NPT Thread
- 3/32 in Orifice
applications
- Instrumentation
- Welding equipment
- Water treatment systems
- Spray equipment
- Dental equipment
- Laundry equipment
- Material transfer
- Molding
- Vending machines
compliances
- 0
caution
- This guard has been shown to reduce the risk and severity of injury from being drawn between the roll and belt. This device cannot guarantee against abrasive or other types of injury incurred from contact with a moving conveyor belt or roll.
| Coil Style | Epoxy Encapsulated |
| Connection Type | NPT |
| Coil Wattage Code | C |
| Actuation Code | 0 |
| Flow Pattern | Normally Open |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Body Material Code | 1 |
| Cv Flow | 0.17 |
| Operating Temperature [Max] | 200 °F |
| Model No. | 04F20O1106ACF4C05 |
| Coil Termination | 18 in Leads |
| Series | 20 |
| Coil Type | Gold Ring™ |
| Orifice Size | 3/32 in |
| Watt Rating | 11 W |
| Orifice Size Code | 06 |
| Valve Type | Pressure Vessel w/Coil |
| Connection Size Code | 04 |
| Voltage Code | 05 |
| Mechanical Options | None |
| Voltage Type | AC Voltage |
| Function | 2-Way |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Current | AC |
| Family Name | Gold Ring™ Series 20 Small Two-Way Direct Acting Valve |
| Operating Pressure Differential [Max] | 300 psi |
| Solenoid Enclosure | NEMA 4, 4X |
| Coil Insulation | Standard (Class 155) |
| Connection Size | 1/4 |
| Seal Material Code | 1 |
| Body Material | Brass |
| Actuation | Direct Acting |
| Solenoid Enclosure Code | 4 |
| Coil Insulation Code | F |
| Compatible Fluids | Fluid, Gases, Light Oils |
| Operating Temperature [Min] | 32 °F |
| Operating Pressure Differential [Min] | 0 psi |
| Current Design Code | A |
| Connection Type Code | F |
| Valve Function | General Purpose |
| Series Code | 20 |
| Function Code | 2 |
| Flow Pattern Code | O |
| Coil Termination Code | C |
| Weight | 0.75 LB |

