- Series 06 Mist Type Lubricator
- 3/8" NPT
- Metal Bowl w/Sight Gauge
- Twist Drain
- w/Fill Plug
description
- Mist air lubricators are designed to provide lubrication for most general pneumatic applications where the unit can be installed close to the point of use.
features
- Fill oil under pressure
- Lubricate up to 15 ft
- Removable drip control knob for tamper resistance
- Inline and modular mounting
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Fill Option | w/Fill Plug |
| Temperature Range [Max] | 175 °F |
| Port NPT | 0.375 |
| Pressure Range [Max] | 250 psi |
| Bowl Capacity | 2.9 oz |
| Series | 06 |
| Size Designation | Compact |
| Flow | 60 SCFM |
| Bowl Type | Metal Bowl w/ Sight Glass |
| Body Material | Zinc |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Body Size | 3/8 in |
| Port Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Lubricator Type | Mist |
| Bowl Material | Zinc |
| Port Size | 3/8 |
| Component | Lubricator |
| Oil Capacity | 2.9 oz |
| Sight Dome | Polycarbonate |
| Drain Type | Twist |
| Weight | 4.0 LB |

