- Series 09 Mist Type Lubricator
- 2" NPT
- Metal Bowl w/Sight Gauge
- Manual Drain
- w/Fill Plug
description
- Mist air lubricators are designed to provide lubrication for most general pneumatic applications where the unit can be installed close to the point of use.
features
- Fill oil under pressure
- Lubricate up to 15 ft
- Removable drip control knob for tamper resistance
- Inline and modular mounting
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
| Series | 09 |
| Fill Option | w/Fill Plug |
| Bowl Capacity | 32 oz |
| Size Designation | Hi-Flow |
| Flow | 1,000.00 SCFM |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Body Material | Zinc |
| Component | Lubricator |
| Port NPT | 2 in |
| Port Size | 2 |
| Bowl Material | Zinc |
| Pressure Range [Max] | 150 psi |
| Oil Capacity | 32 oz |
| Lubricator Type | Mist |
| Temperature Range [Max] | 175 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Drain Type | Manual Drain |
| Body Size | 2 in |
| Bowl Type | Metal Bowl w/ Sight Glass |
| Port Type | NPT |
| Sight Dome | Polycarbonate |
| Weight | 12.0 LB |

