- Series 16 Micro-Mist Type Lubricator
- 1/2" NPT
- Polycarbonate Bowl w/Metal Bowl Guard
- No Drain
- w/Fill Plug
description
- Designed to provide optimum and uniform lubrication with fine micro-mist particles of 2 micron or smaller to pneumatic components, even through complex piping arrangements.
features
- Lubricate up to 100 ft
- Ultra-fine adjustment of oil delivery
- Removable drip control knob for tamper resistance
- Inline and modular mounting
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Body Material | Zinc |
| Bowl Material | Polycarbonate |
| Sight Dome | Polycarbonate |
| Bowl Type | Polycarbonate Bowl w/ Metal Bowl Guard |
| Port Type | NPT |
| Component | Lubricator |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Series | 16L |
| Flow | 90.00 SCFM |
| Lubricator Type | Micro-Mist |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Fill Option | w/Fill Plug |
| Port Size | 1/2 |
| Body Size | 3/8 in |
| Oil Capacity | 2.6 oz |
| Pressure Range [Max] | 150 psi |
| Bowl Capacity | 2.6 oz |
| Size Designation | Compact |
| Drain Type | No Drain |
| Weight | 1.6 LB |

