- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Spool Description | Normally Closed |
| Return Type | Spring |
| Lights | Yes |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid | Single |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 140 psi |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Wiring Options | None |
| Installed Options | None |
| Body Size | 3/8 in |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Port Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Cv Flow | 4.2 |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Port Size | 3/8 |
| Stations | N/A |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Series | N Series |
| Operation | Electric |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Pilot Source | External Pilot Supply - L-Pilot, 140 PSI |
| Weight | 6.0 LB |

