- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
caution
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Operating Pressure Range | Vacuum to 140 psi |
| Port Size | 3/4 |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Body Size | 3/4 in |
| Wiring Options | None |
| Spool Description | Normally Closed |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Electric |
| Port Type | NPT |
| Coil Style | Solenoid |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Cv Flow | 10.8 |
| Series | N Series |
| Installed Options | None |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Return Type | Spring |
| Stations | N/A |
| Lights | No |
| Pilot Source | External Pilot Supply - L-Pilot, 140 PSI |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Solenoid | Single |
| Weight | 6.0 LB |

